Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami dotyczące zamówień na panoramiczne lunety widokowe w naszym sklepie.
Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami mailowo kontakt@lunetywidokowe.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 607 669 565
FAQ – lunety widokowe
Przeważnie czas realizacji wynosi od 1 do 6 tygodni od złożenia zamówienia. Lunety produkujemy w seriach po 10szt i wiele zależy od tego w jakim momencie zostanie złożone zamówienie.
Wersja bez monet – 18 kg podstawa, 16 kg luneta
Wersja na monety – 18 kg podstawa, 35 kg korpus i luneta
Wersja z terminalem płatniczym – 14 kg podstawa, 35 kg korpus i luneta
Podest dla dzieci – 30 kg
Moduł panela słonecznego – 7 kg
Podstawa ma wewnątrz bardzo sztywną blachę grubą na 8 mm oraz stożkowe wzmocnienie w miejscu, gdzie siły ulegają skumulowaniu. Mocowanie odbywa się za pomocą kotw chemicznych, klasycznych „metalowych kołków rozporowych” lub w przypadku mocowania do stali, lub drewna na przelot śrubami. Sugerowany rozmiar kotwy to 8 x 120 mm – 14 x 200 mm w zależności od dokładności wiercenia. Jeżeli jesteś pewny, że kotwy trzymają mocno, możesz użyć tylko 4 sztuk. Otwory w płycie stalowej mają rozmiar 15mm i są rozmieszczone równo na okręgu o średnicy 290 mm (promień 145 mm).
Najszybszym sposobem budowy fundamentu spełniającego minimalne wymagania jest zakup 4 sztuk tzw. „korytek ściekowych betonowych” np. w Castorama/Obi/dowolnym składzie budowlanym. Przeważnie jedna duża sztuka ma wymiary ok 50x50x20 cm i waży około 80-90 kg. Należy wkopać w ziemię 4 sztuki obok siebie ale odwrotnie niż standardowo czyli płaską powierzchnią do góry zamiast w dół. W ten sposób otrzymamy platformę ważącą 300-400 kg o wymiarach ok 1 x 1 m, której poziom powinien być około 1-2 cm powyżej otaczającej ją ziemi. Dokładnie na środku powstałego fundamentu mocujemy podstawę lunety kotwami chemicznymi lub mechanicznymi. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest wylanie dedykowanego zbrojonego betonowego fundamentu, jednak opisane wcześniej rozwiązanie jest w pełni wystarczające i z powodzeniem wytrzymuje 10-20 lat eksploatacji. Jeżeli grunt jest mocno piaszczysty to niestety jedyną opcją jest dedykowany fundament.
Świetnie, po złożeniu zamówienia możesz poprosić nas o przesłanie gratis folii samoprzylepnej z 8 otworami wyciętymi na okręgu o średnicy 290mm, rozmieszczone są one identycznie jak w podstawie naszych produktów z serii Horizon Scopes. Wystarczy przykleić folię do podłoża i wywiercić otwory w wyznaczonych miejscach a następnie zerwać folię. W tej przesyłce otrzymasz również cienką metalową blachę, dzięki której możesz upewnić się, że podstawa będzie pasować idealnie. Sugerowana głębokość otworów powinna wynosić 120-200 mm a rozmiar rdzenia kotwy to minimum 8 mm do maksymalnie 14 mm. Grubość blachy podstawy lunety widokowej w miejscu przykręcania to 6 mm. Część kotwy z gwintem powinna wystawać 15-18 mm ponad podłoże (nie więcej niż 20mm). Możesz zastosować klasyczne kotwy mechaniczne (tzw. metalowe kołki rozporowe) lub nowszy chemiczny system kotwienia (tzw. kotwa chemiczna) Wskazówka: zacznij wiercić mniejszym wiertłem aby zwiększyć precyzję (tzw. wiercenie pilotażowe).
UPEWNIJ SIĘ, ŻE W MIEJSCACH WIERCENIA W PODŁODZE NIE ZNAJDUJĄ SIĘ PRZEWODY SIECIOWE POD NAPIĘCIEM. NIEDOCHOWANIE TEJ ZASADY MOŻE SKUTKOWAĆ PORAŻENIEM PRĄDEM ELEKTRYCZNYM. JEŻELI NIE JESTEŚ PEWNY, ZLEĆ WYKONANIE PRACY PROFESJONALISTOM!
Tak, zwłaszcza jeżeli planujesz zamontować lunetę z podestem dla dzieci w wersji 180° i 360° w pobliżu balustrady (na balkonach, tarasach itd.). Powinieneś zachować odpowiednią odległość od poręczy. Dzieci mogą próbować wspiąć się na podest, a następnie na barierkę za którą istnieje ryzyko upadku z wysokości.
Nasze lunety na monety działają 7-21 dni na wewnętrznej baterii żelowej 12V. Jeśli Twoja luneta komercyjna jest wyposażona w mechaniczny wrzutnik monet i zainstalowany jest moduł solarny, wówczas czas pracy bez konieczności ładowania może wydłużyć się do 6-7 miesięcy (od wiosny do jesieni). Luneta dla turystów z terminalem płatniczym powinna być zasilana z sieci poprzez zewnętrzny zasilacz 12V. W przypadku braku dostępu do sieci energetycznej produkujemy systemy pracujące na dużym akumulatorze, ale działają one krótko, tylko 24-48h. Po tym czasie należy naładować lub podmienić baterię na kolejną. Najbardziej praktyczne jest posiadanie dwóch baterii i naprzemienne korzystanie z ładowaniem w tym samym czasie.
Najlepiej jest przewidzieć wypuszczenie z podłoża przewodu 3 żyłowego o przekroju 1,5 mm² – 2,5 mm² na etapie remontu bądź budowy obiektu, jednak rzadko inwestycja bywa aż tak dobrze przewidziana. Kolejnym rozwiązaniem jest kucie posadzki i umieszczenie przewodu w peszlu w powstałym rowku, a następnie wykończenie podłogi. Można wiercić w dół np. do pomieszczenia pod tarasem widokowym, ale konieczne jest przemyślane uszczelnienie powstałego otworu przed przeciekaniem. Najszybszym rozwiązaniem jest wykorzystanie listw podłogowych maskujących przewody co nie jest najbardziej profesjonalne, ale często stosowane z dużą skutecznością i nawet zadowalającą trwałością.
W produktach tego typu występują 2 popularne rozwiązania otwierania i zamykania przysłony. Jedno wykorzystuje mechaniczną przysłonę (jak w aparacie „lustrzance”), ale składającą się z jednego ruchomego elementu, a drugie to zastosowanie specjalnej ciekłokrystalicznej folii PDLC. Tylko jedno z tych rozwiązań jest znacząco lepsze. Gdy folia PDLC zasilana jest prądem, staje się przezroczysta. Problem polega na tym, że przezroczystość wynosi w najlepszym przypadku max około 90% co skutkuje niską sprawnością i dużą utratą światła. W instrumentach optycznych każdy procent jasności jest niezwykle istotny, dlatego stosuje się najbardziej zaawansowaną optykę napylaną specjalnymi powłokami. Po zakończeniu obserwacji następuje wyłączenie prądu elektrycznego i pojawia się kolejny problem. Kiedy folia staje się nieprzezroczysta, nie blokuje światła całkowicie. „Wyłączona” folia PDLC ciągle jest w ok 40% przezroczysta i nadal przechodzi przez nią dużo światła. Obraz, który widzimy w okularze jest biały i „mleczny”. Użytkownicy raportują, że sprawia to wrażenie jakby w lunecie nastąpiła awaria. Dziwimy się, że konkurencyjne firmy wykorzystują to rozwiązanie upraszczając technologię produkcji kosztem dziwnych odczuć użytkowników. Technologia ta wciąż ewoluuje i na aktualnym poziomie nie jest przydatna w naszej aplikacji. Nasze lornety na monety i karty płatnicze / kredytowe BrightStar pracują na tradycyjnym mechanicznym systemie przysłony. Gwarantuje on brak utraty światła gdy przysłona jest otwarta i 99% zasłonięcia po zamknięciu. Mały serwonapęd, który napędza ten prosty mechanizm jest bardzo popularny i łatwo dostępny na całym świecie gdyby zaszła potrzeba wymiany. Nasza dedykowana autorska elektronika sterująca pozwala dokonać korekt pozycji „klapki” przysłony w stanie otwarcia i zamknięcia, regulować płynność i prędkość ruchów, przyspieszenia oraz oczywiście czas otwarcia w zakresie od 1 sekundy do 5 minut.
„Selektor monet”, „wrzutnik monet” i „mechanizm wrzutowy” to różne nazwy na ten sam komponent, który wykrywa czy wrzucona moneta jest poprawnego nominału. Stosujemy proste mechanizmy bez możliwości wydawania reszty lub zliczania i sumowania mniejszych nominałów. W selektorze mechanicznym moneta spada na metalowe elementy i porusza nimi. Mierzą one wagę, średnicę, grubość i reakcję magnetyczną. Jeżeli elementy te są dobrze ustawione, to mechanizmy wrzutowe mechaniczne charakteryzują się świetną niezawodnością. Niestety jeżeli jeden z wymienionych sposobów pomiaru jest blisko granicy błędu, to mogą one losowo odrzucać poprawne monety co przeważnie nie jest dużym problemem. Moneta wraca na zewnątrz dolnym otworem i należy wrzucić ją ponownie. Selektory monet elektroniczne są zawsze niezawodne, dużo łatwiejsze w ustawianiu i programowaniu (każdy może to zrobić), ale pobierają nieco energii elektrycznej, przez co czas pracy na baterii może być nawet 2x krótszy.
Podest posiada 8 otworów o rozmiarze 15mm rozmieszczonych równo na okręgu o średnicy 290mm. Dokładnie tak samo jak otwory mocujące podstawę lunety. W pierwszej kolejności kładziemy podest w docelowym miejscu mocowania lunety, a następnie nakładamy podstawę lunety tak, aby otwory jednego i drugiego komponentu pokryły się. Instalujemy kotwy chemiczne lub mechaniczne w 8 lub 4 otworach i skręcamy wszystko z dużą siłą.
Standardowo optyka naszych komercyjnych lunet widokowych zapewnia ostrość widzenia od 100m do nieskończoności. W przypadku posiadania bardzo dużej wady wzroku zakres ten może ulec zmianie. Czasem w niektórych nietypowych realizacjach np. dla zoo, parków miniatur, itd. wykonywaliśmy lunety o innym zakresie ostrości. Jeżeli istnieje potrzeba zmiany tego parametru, prosimy o informacje w momencie składania zamówienia.
– Produkty zaprojektowane z myślą o obniżeniu kosztów eksploatacji i napraw. Przemyślana konstrukcja pozwala np. na wykonanie całego serwisu mechanizmu przysłony lunet z funkcją pobierania opłaty bez konieczności rozkręcania górnego hermetycznego komponentu z optyką.
– Nie wymagamy bezwzględnego odsyłania lunet do naszego serwisu. Naszym celem nie jest uzależnianie klienta od często drogiego oryginalnego punktu naprawczego. Jeżeli uważasz, że czujesz się na siłach poinstruujemy Cię jak wykonać serwis lub diagnostykę problemu telefonicznie. W niedalekiej przyszłości dla naszych klientów będzie dostępna dokumentacja serwisowa do pobrania. Nasz serwis firmowy oczywiście jest do pełnej dyspozycji. Jeżeli nie posiadasz oryginalnego opakowania, prosimy o kontakt i podeślemy pudła z poliuretanowymi wypełnieniami, aby luneta dotarła do nas bezpiecznie i bez uszkodzeń.
– Wysoki poziom odporności na wandalizm. Wszystkie śruby i elementy złączne są ukryte przed widokiem i dostępem przez ciekawskich wandali.
Jesteśmy krajowym zakładem wytwarzającym ten produkt całkowicie od podstaw i najprawdopodobniej istnieje możliwość zrealizowania dowolnej zaproponowanej przez Państwa modyfikacji. Zapraszamy do zadawania pytań i kontaktu. Bazując na naszym doświadczeniu, zweryfikujemy i podpowiemy jak rozwiązać dowolną trudność i w jakim terminie jesteśmy w stanie zrealizować temat. Najczęściej występujące zapytania to:
– Wykonanie lunety panoramicznej w innym nietypowym kolorze. Nie ma żadnego problemu, można wykonać dowolny kolor z palety RAL, połysk, półmat, mat, kolor srebrny, złoty, miedziany, a nawet wybrać strukturę lakieru np. gładka, drobna struktura, gruba struktura. Standardowy lakier to ciemny biały(bardzo jasny szary), który jest kompromisem pomiędzy estetyczną bielą a praktycznym odcieniem nie wymagającym codziennego przemywania. Na idealnie białym lakierze natychmiast powstają ciemnie ślady i odciski w miejscach często dotykanych dlatego odradzamy ten pomysł.
– Wykonanie lunety o wysokości innej niż standard. Zwykle wysokość wynosi 1400mm od podłoża do środka optycznego okularu w który patrzymy. Jest to wysokość doświadczalnie wypracowana przez ponad 35 lat obecności na rynku, będąca kompromisem w komforcie obsługi dla ludzi wysokiego, średniego i niskiego wzrostu. Dla starszych dzieci zalecane jest korzystanie z oferowanego przez nas bezpiecznego podestu bez ostrych krawędzi i wykończonego antypoślizgową blachą ryflowaną. Mniejsze dzieci powinny przebywać pod opieką dorosłych i należy unieść je, aby umożliwić im obserwację. Często, zwłaszcza w obiektach historycznych bywa tak, że występuje różnica w poziomach mocowania lunety i miejsca, w którym stoi obserwujący zwiedzający dlatego czasem istnieje konieczność wykonania indywidualnego nietypowego systemu zamocowania. Zapraszamy do kontaktu, wystarczy podesłać zdjęcie i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.
Proponujemy przemywać optykę popularnymi płynami do mycia szyb na alkoholu (Clin, Mr. Muscle, itd.). Lakier można przemywać również tym płynem a następnie nałożyć plak samochodowy. W przypadku mocnych zabrudzeń lakieru można użyć malej ilości benzyny ekstrakcyjnej na ręczniku papierowym. Proszę nie pomylić benzyny ekstrakcyjnej z innym rozpuszczalnikiem! Podczas pracy z rozpuszczalnikami należy przestrzegać dodatkowych zasad BHP.
Wszystkie produkty BrightStar posiadają własne kody co umożliwia bardzo szybkie identyfikowanie i określenie głównych parametrów.
Nazwa brandu: BS – BrightStar,
Nazwa serii: HS – Horizon Scopes,
Rodzaj: NC / C / T – Non-Coin (wersja bez funkcji płacenia), Coin (wersja z wrzutnikiem na monety), Terminal (wersja z terminalem płatniczym umożliwiająca płatność kartą jak w każdym sklepie)
Numer modelu: 1 / 2
Średnica optyczna tuby: 110 / 290 – średnica soczewki optycznej jest zawsze mniejsza, dla tuby 110mm jest równa 80mm. Dla tuby 90mm wynosi 50mm i taka średnica występuje w modelu na dwoje oczu. Zbieramy za to 2x więcej światła ponieważ obiektywy są dwa. Ponadto soczewka 50 mm w obiektywie o średnicy 90 mm potrzebuje więcej miejsca ponieważ przesuwa się na boki podczas ustawiania rozstawu oczu.
Ilość obiektywów: 1 / 2 – 1 to monokular czyli wersja na jedno oko, 2 to binokular na dwoje oczu.
Wersja produkcyjna: 01, 02, 03, 04 itd. Rozwój i ulepszanie naszych produktów to proces ciągły. Nie ma takiego tygodnia, aby chociaż jakiś jeden mały szczegół nie został ulepszony w naszych lornetach dla punktów widokowych. Oznaczenie wersji ułatwi dobór komponentów podczas zakupu dodatkowego wyposażenia w przyszłości.
Czasem po wersji pojawiają się skróty dodatkowych akcesoriów: np „SP” to Solar Panel. „CS” oznacza Children Stand czyli bezpieczny podest dla dzieci w wersji 180° lub 360°.
Przykładowe kody lornet dla turystów:
BS-HS-NC1-110-1-01,
BS-HS-C1-110-1-01
BS-HS-T1-110-1-01-CS-360,
BS-HS-NC2-290-2-01,
BS-HS-C2-290-2-01,
BS-HS-T2-290-2-01,
BS-HS-C1-110-1-01-SP,
BS-HS-C2-290-2-01-CS-360,
Przykładowe kody akcesoriów:
BS-HS-CS-360
BS-HS-CS-180
BS-HS-C1-SP